Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak naładować akumulator samochodowy (5 kroków - zrób to sam)

30 kwietnia 2022

Akumulator samochodowy stoi między Tobą a miejscem, do którego chcesz dotrzeć. Gdy działa prawidłowo, nic nie jest w stanie Cię powstrzymać. Gdy padnie, bardzo trudno jest uruchomić samochód. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak skutecznie naładować akumulator samochodowy.

Omawiamy czynności potrzebne do naładowania akumulatora samochodowego i dyskutujemy, co zrobić, jeśli akumulator nie wytrzymuje ładowania.

Spis treści show Jak naładować akumulator samochodowy 1. Wyłącz wszystko 2. Ustaw szybkość ładowania 3. Wyczyść styki akumulatora 4. Podłącz ładowarkę 5. Naładuj i przetestuj baterię Wolne ładowanie a szybkie ładowanie, które jest lepsze? Do czego służy akumulator samochodowy? Jak długo należy ładować akumulator samochodowy? Co robić, gdy akumulator samochodowy nie trzyma ładunku?

Jak naładować akumulator samochodowy

Ładowanie akumulatora samochodowego może wydawać się prostym zadaniem. Jednak, aby wykonać ją prawidłowo, trzeba mieć pewną wiedzę. Oto jak bezpiecznie naładować akumulator samochodowy. Pamiętaj, aby podczas pracy z akumulatorem samochodowym zawsze używać środków ochrony oczu i skóry.

Oto najlepszy sposób ładowania akumulatora samochodowego:

1. Wyłącz wszystko

Zanim zaczniesz, koniecznie wyłącz wszystko w samochodzie. Dotyczy to zarówno urządzeń elektrycznych, jak i świateł zewnętrznych i wewnętrznych. Jeśli pozostawisz te elementy włączone, akumulator może się rozładować podczas ładowania.
W niektórych modelach samochodów przed ładowaniem akumulatora należy zdjąć zaciski akumulatora, aby nie uszkodzić części elektrycznych. Aby się upewnić, należy sprawdzić instrukcję naprawy konkretnego modelu samochodu.
Jeśli chcesz sprawdzić stan akumulatora w trakcie jazdy, użyj woltomierza. Dotknij końcówkami do odpowiednich zacisków akumulatora, aby uzyskać odczyt. Napięcie od 12,4 V do 12,7 V oznacza, że akumulator samochodowy 12 V jest naładowany. Wartość niższa niż 12 V oznacza niskie napięcie, co oznacza, że akumulator może nie uruchomić silnika.

2. Ustaw szybkość ładowania

Przed podłączeniem prostownika do akumulatora należy ustawić szybkość ładowania. Jeśli masz bardzo prostą ładowarkę, możesz nie mieć takich opcji. Zazwyczaj szybkość ładowania wynosi od 2 do 10 amperów.
W większości przypadków należy ładować akumulator przy najniższym ustawieniu. Powolne ładowanie zapewnia utrzymanie akumulatora w dobrym stanie. Chroni to również przed przeładowaniem akumulatora. Z szybkiego ładowania można korzystać tylko wtedy, gdy akumulator jest potrzebny od razu. Pozwoli to wprawdzie szybko wrócić na drogę, ale znacznie skróci żywotność akumulatora.

3. Czyszczenie zacisków akumulatora

Znajdź dodatni i ujemny biegun akumulatora. Zdjąć plastikową osłonę z bieguna dodatniego i oczyścić go z korozji za pomocą szczotki drucianej.
Jeśli nie da się usunąć korozji szczotką, można rozważyć użycie pasty z sody oczyszczonej. Oczyszczenie akumulatora gwarantuje, że ładowarka będzie miała dobre połączenie.

4. Podłącz ładowarkę

Umieść ładowarkę w bezpiecznym miejscu w pobliżu akumulatora. Podłączyć zacisk zawierający czerwony przewód do bieguna dodatniego akumulatora. Upewnij się, że jest on podłączony i nie wypadnie.
Następnie należy to samo zrobić z czarnym kablem i ujemnym biegunem akumulatora. Po podłączeniu ładowarki można ją włączyć.

5. Ładowanie i testowanie akumulatora

Pozwól, aby ładowarka pozostała podłączona do akumulatora aż do uzyskania pełnego naładowania. Czasami może to potrwać całą noc. Po naładowaniu akumulatora zdejmij klipsy w kolejności odwrotnej do tej, w jakiej je zakładałeś.
Załóż zaślepkę na zacisk i spróbuj uruchomić samochód. Jeśli wszystko działa prawidłowo, nie trzeba się martwić o akumulator. Jeśli jednak akumulator nie działa, konieczna może być jego wymiana.

Wolne ładowanie a szybkie ładowanie - co jest lepsze?

Najlepszym sposobem naładowania akumulatora samochodowego jest powolne ładowanie dla jego zdrowia. Zbyt szybkie ładowanie akumulatora samochodowego może go uszkodzić. Dlatego, jeśli się nie spieszysz, lepiej jest zawsze ładować go prądem o niższym natężeniu przez dłuższy czas.

Do czego służy akumulator samochodowy?

Dlaczego akumulator samochodowy jest ważny i dlaczego należy dbać o to, aby był zawsze naładowany? Po pierwsze, akumulator samochodowy zapewnia, że silnik może się obrócić i uruchomić. Kiedy wkładasz kluczyk do stacyjki, akumulator jest odpowiedzialny za dostarczenie napięcia potrzebnego do uruchomienia rozrusznika.

Ponadto akumulator samochodowy dostarcza napięcie do silnika podczas jego pracy i zasila ważne akcesoria. Bez niego nie mielibyśmy reflektorów, radia samochodowego ani innych urządzeń elektronicznych w pojeździe.

Jak długo należy ładować akumulator samochodowy

Określenie czasu potrzebnego na naładowanie akumulatora zależy od kilku czynników. Po pierwsze, zależy to od rodzaju używanej ładowarki. Ponadto zależy to od stopnia zużycia akumulatora.

Pełne naładowanie akumulatora samochodowego może potrwać kilka godzin lub kilka dni. Użycie częściowo naładowanego akumulatora jest możliwe, ale istnieje ryzyko, że utkniesz gdzieś na mieliźnie, czekając na rozruch.

Jeśli musisz uruchomić pojazd za pomocą rozrusznika, upewnij się, że silnik nie jest wyłączony. Najlepiej jest przejechać się samochodem i pozwolić, aby alternator naładował akumulator przed wyłączeniem silnika. Jeśli po rozruchu skokowym zbyt szybko wyłączysz silnik, możesz znowu utknąć w martwym punkcie.

Jeśli akumulator jest całkowicie rozładowany, może się zdarzyć, że rozruch skokowy nie zadziała. Nawet jeśli podłączysz go do ładowarki samochodowej, zauważysz, że nic się nie dzieje.

Co robić, gdy akumulator samochodowy nie trzyma ładunku?

Jeśli akumulator nie trzyma ładunku, trzeba go wymienić. Zanim samochód zostanie odholowany do lokalnego warsztatu samochodowego, należy wypróbować nowy akumulator. Jeśli po wymianie akumulatora wystąpią te same problemy, może się okazać, że to nie on jest problemem. W rzeczywistości wiele osób wymienia akumulator samochodowy tylko po to, aby dowiedzieć się, że alternator był uszkodzony, przez co akumulator nie mógł się ładować.