Trwa ładowanie proszę czekać ...

Dlaczego Suzuki Jimny nie jest dostępny w USA?

12 czerwca 2022

Zawsze są takie pojazdy, które chcielibyśmy mieć w Stanach Zjednoczonych, a których po prostu nie możemy mieć. Jednym z takich pojazdów jest Suzuki Jimny, który jest bardzo pożądany przez entuzjastów, ale nam nie wolno go mieć. Dlaczego Suzuki Jimny nie jest dostępny w Stanach Zjednoczonych?

W Stanach Zjednoczonych nie ma sieci dealerskiej Suzuki. Producent nie posiada tu sieci od 2013 roku, więc trudno jest sprzedać jakiekolwiek samochody. Co więcej, pojazdy mogą nie spełniać rygorystycznych norm bezpieczeństwa i emisji spalin obowiązujących w naszym kraju.

Aby w pełni zrozumieć, co się dzieje, musimy najpierw przeanalizować historię Suzuki Jimny i sprawdzić, co sprawia, że jest tak wspaniały. Następnie przedstawimy powody, dla których nie możemy go dostać i pokażemy kilka alternatywnych rozwiązań.

Spis treści show Krótka historia Suzuki Jimny Za co można pokochać Suzuki Jimny? Powody, dla których Suzuki Jimny nie pojawi się w Stanach Zjednoczonych. 1. Brak sieci dealerskiej 2. Nie spełnia norm Alternatywy dla Suzuki Jimny 1. Kup używany model Samurai. 2. Wybierz inną markę 3. Importuj go

Krótka historia Suzuki Jimny

Suzuki Jimny istnieje od 1970 roku. Ten kompaktowy samochód terenowy nie jest nowością na rynku. Od zawsze był to mały samochód z napędem na 4 koła, stworzony do przeżywania przygód. Konstrukcja nadwozia na ramie, dwubiegowa skrzynia biegów z napędem na 4 koła oraz masywne osie z przodu i z tyłu sprawiają, że jest to samochód, który może wiele zdziałać.

Model ten doczekał się czterech generacji. Do września 2018 r. sprzedano łącznie prawie trzy miliony egzemplarzy.

Stany Zjednoczone nigdy nie otrzymały modelu Jimny. Mieliśmy jednak przez krótki czas podobny pojazd. Suzuki Samurai został wypuszczony na rynek w 1985 roku. Początkowo był nawet bestsellerem. Jednak w 1988 roku w czasopiśmie Consumer Reports ukazał się artykuł omawiający ryzyko przewrócenia się tego SUV-a.

Nie tylko drastycznie spowolniło to sprzedaż Samuraia, ale także trwale zaszkodziło nazwie Suzuki. Firma nigdy nie odzyskała zaufania, mimo że w związku z tym artykułem otrzymała odszkodowanie od Consumer Reports. W 2013 roku Suzuki całkowicie wycofało się z rynku północnoamerykańskiego.

Za co można pokochać Suzuki Jimny?

Czwarta generacja Jimny jest ulubieńcem entuzjastów off-roadu i dziennikarzy motoryzacyjnych. Osiągnął ten sukces z wielu powodów. Po pierwsze, jest to prawdziwy samochód z napędem na 4 koła. Zawieszenie i pełne osie sprawiają, że jest on gotowy do jazdy po szlakach. Jasne, Jimny nie jest stworzony z myślą o komforcie, ale robi to, co do niego należy i robi to dobrze.

Nowe modele są wyposażone w 1,5-litrowy silnik o mocy 101 KM. Nie wygra on wprawdzie żadnego wyścigu drogowego, ale zapewnia moc niezbędną do jazdy w terenie. Wyposażony jest również w pięciobiegową manualną skrzynię biegów, która zapewnia pełną kontrolę. Mocny silnik nie jest potrzebny, gdy samochód waży mniej niż 2400 kg.

Jimny w ogóle nie prowadzi się jak ciężarówka czy duży SUV. To tak, jakby siedzieć za kierownicą podwyższonego samochodu rajdowego. Wnętrze również jest minimalistyczne, czego można się było spodziewać. Nie ma nawet środkowego podłokietnika, ale nikomu to nie przeszkadza.

Suzuki nie rezygnuje jednak z żadnych udogodnień. Wiele modeli posiada elektryczne zamki, elektryczne szyby, porty USB, łącze Bluetooth, klimatyzację, a nawet tempomat. Przestrzeń ładunkowa jest również wystarczająca, aby pomieścić cały ekwipunek na czas przygody.

Powody, dla których Suzuki Jimny nie pojawi się w Stanach Zjednoczonych

1. Brak sieci dealerskiej

Powodem numer jeden, dla którego nie mamy Suzuki Jimny, jest to, że nie ma kto go u nas sprzedawać. Bez sieci dealerów trudno byłoby zdobyć ten pojazd.

Nie mamy dealerów Suzuki od 2013 r., ale firma mogłaby nawiązać z kimś współpracę, aby sprzedawać tu swoje pojazdy, choć jest to mało prawdopodobne. Suzuki współpracowało jednak z Mitsubishi, a Toyota niedawno zakupiła część firmy, więc jest jeszcze nadzieja.

2. Nie spełnia standardów

Stany Zjednoczone mają ostrzejsze kryteria niż wiele innych krajów, jeśli chodzi o pojazdy dopuszczone do ruchu na naszych drogach. Niektórzy twierdzą, że Suzuki Jimny nie byłby w stanie przejść naszych rygorystycznych wytycznych, ale to po prostu nie ma większego sensu. Na przykład, jeśli ocenimy program oceny nowych samochodów (NCAP) w Europie, zobaczymy, jak niedorzeczne jest to stwierdzenie. Jeep Wrangler z 2018 roku otrzymał w tej ocenie 1 na 5 gwiazdek, a Jimny - 3.

Możliwe jest również, że Jimny przeszedłby nasze testy emisji spalin, choć jest to wymieniane jako kolejny powód, dla którego nie ma go u nas. Również w Europie zaostrza się przepisy, a mimo to Jimny jest nadal sprzedawany. Jednak przyszłość tego modelu stoi pod znakiem zapytania, ponieważ jest on na granicy upadku.

Alternatywy dla Suzuki Jimny

1. Kup używany Samurai

Najlepszą alternatywą jest inwestycja w używanego Suzuki Samurai. Był on bardzo popularny w połowie lat 80. i miał wiele do zaoferowania wymagającym kierowcom terenowym.

Samochód ten jest podobny do Jimny'ego dzięki konstrukcji body-on-frame. Ma również pełne osie i dwubiegową skrzynię transferową. Jeśli chcesz wyruszyć w teren, powinieneś dobrze się bawić. Należy tylko pamiętać, że po ukazaniu się złej recenzji w 1988 r. są one znacznie trudniej dostępne. Po tym raporcie znacznie mniej klientów kupiło tego SUV-a, co doprowadziło do jego upadku.

Niektórzy spekulują, że ten jeden problem doprowadził do końca Suzuki North America. Firma nigdy nie zdołała odzyskać swojej reputacji i w 2013 roku straciliśmy wszystkie modele. Suzuki próbowało odzyskać swoją integralność, a nawet wytoczyło proces sądowy, który ostatecznie został zakończony ugodą w 2010 roku. Po tym całym chaosie jest mało prawdopodobne, aby Suzuki wróciło na rynek amerykański bez wcześniejszego zastanowienia.

2. Wybierz inną markę

Jeśli nie chcesz kupować używanego samochodu, możesz rozważyć wiele nowych pojazdów terenowych. Dlaczego nie przyjrzeć się nowemu Fordowi Bronco lub Fordowi Bronco Sport? Oba te modele powróciły z grobu, a entuzjaści nie mogą się nimi nasycić.

Do rozważenia jest także kultowy Jeep Wrangler. Jeśli potrzebujesz pojazdu o podwójnym przeznaczeniu, możesz nawet wyposażyć SUV-a Toyoty w wyposażenie TRD, aby lepiej radził sobie w terenie. Możliwości są nieograniczone.

3. Importuj go

Importowanie pojazdu może być kosztowne i pracochłonne. Z tego powodu nie możemy polecić tej opcji, ale chcemy, abyś wiedział, że istnieje. Aby zaimportować pojazd, Suzuki musiałoby stworzyć model, który spełniałby wszystkie amerykańskie przepisy dotyczące bezpieczeństwa i emisji spalin. Musielibyście udowodnić rządowi, że SUV nie stwarza ryzyka wywrócenia się, a silnik spełnia nasze normy środowiskowe. Jest mało prawdopodobne, że uda się przejść przez ten etap.

Gdyby jednak udało się przejść dalej, trzeba by było zapłacić sporo pieniędzy. Trzeba będzie pokryć koszty wszystkich przeglądów, modyfikacji i transportu. W efekcie końcowym koszty byłyby znacznie wyższe niż koszty zakupu kilku nowych pojazdów. Nawet po wydaniu tych wszystkich pieniędzy może się okazać, że w końcu nie będzie można go przewieźć.

RELATED: Jak wysłać samochód kupiony przez Internet (6 prostych wskazówek)

Najtańszym sposobem sprowadzenia samochodów byłoby przekonanie Suzuki do otwarcia nowych salonów. Biorąc pod uwagę historię firmy, nie zanosi się na to, aby miało to nastąpić w najbliższym czasie.