Trwa ładowanie proszę czekać ...

10 najlepszych filtrów powietrza do samochodów osobowych w roku 2022 - recenzja i poradnik kupującego

6 maja 2022

Choć rozmowa o nim nie należy do najprzyjemniejszych, prawda jest taka, że filtr powietrza w Twoim pojeździe jest jedną z najważniejszych jego części. Filtr powietrza nie tylko utrzymuje wszystkie zanieczyszczenia z dala od komory spalania silnika, ale także reguluje przepływ powietrza w celu zwiększenia wydajności silnika.

Tak więc, niezależnie od tego, czy szukasz długotrwałej ochrony, czy chcesz spróbować zwiększyć moc silnika, filtr powietrza silnika jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia pracy!

Właśnie dlatego poświęciliśmy trochę czasu na znalezienie i ocenę dziesięciu najlepszych firm produkujących filtry powietrza. Po zapoznaniu się z recenzjami, można łatwo znaleźć dokładnie firmę filtrów powietrza, którego szukasz i uzyskać odpowiedni filtr powietrza w samochodzie tak szybko, jak to możliwe.

A jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu właściwego numeru filtra, odsyłacza do niego lub masz ogólne pytania dotyczące filtrów powietrza, możesz skorzystać z naszego obszernego przewodnika kupującego.

Pamiętaj, że musisz wybrać filtr powietrza odpowiedni dla Twojego samochodu i modelu silnika.

Zastrzeżenie - Ten artykuł może zawierać łącza partnerskie, co oznacza, że bez żadnych kosztów dla użytkownika możemy otrzymać niewielką prowizję za kwalifikujące się zakupy.

Spistreści pokaż 10 najlepszych marek silnikowych filtrów powietrza 1. Filtr powietrza FRAM - najlepszy ogólnie 2. Filtr powietrza K&N - najlepszy pod względem osiągów 3. Filtr powietrza EPAuto - najlepszy pod względem budżetu 4. Filtr powietrza silnika Motorcraft - najlepszy dla Forda 5. Filtry powietrza ACDelco - najlepsze dla GM 6. WIX Filtry powietrza 7. Filtr powietrza Spectre Essentials 8. Filtr powietrza Denso 9. Bosch 10. ECOGARD Przewodnik kupującego Gdzie można znaleźć rozmiar filtra powietrza? Jak często należy wymieniać filtr powietrza? Czy można czyścić jednorazowe filtry powietrza? W jakim stopniu filtr powietrza może wpływać na wydajność? Filtry powietrza wielokrotnego użytku a filtry jednorazowego użytku Jakie znaczenie ma marka filtra powietrza? Przemyślenia końcowe

10 najlepszych marek silnikowych filtrów powietrza

1. Filtr powietrza FRAM - najlepszy w ujęciu ogólnym

Jeśli szukasz najlepszego połączenia ceny i wydajności, warto zwrócić uwagę na filtry FRAM. Są one nie tylko niezwykle przystępne cenowo, ale zapewniają też niezawodne działanie i parametry, na które możesz liczyć.

Przepuszczają mnóstwo powietrza, a do wyboru jest wiele filtrów, więc na pewno znajdziesz opcję pasującą do Twojego pojazdu. Niezależnie od tego, czy szukasz długotrwałego filtra powietrza, czy wydajnego potwora, FRAM ma filtr, którego szukasz.

3 904 Recenzje Filtr powietrza FRAM Extra Guard, CA8755A dla...
 • Zapewnia 2-krotnie większą ochronę silnika
 • Czysty filtr powietrza poprawia przepływ powietrza i...
 • Wskazówki i ilustracje na opakowaniu...
 • Przestrzegaj zalecanych terminów wymiany...
$16.18 Zobacz ostatnią cenę

Chociaż nie mają zbyt wielu filtrów OEM, mają wiele opcji specyficznych dla pojazdów i jeszcze więcej opcji uniwersalnych, co oznacza, że jeśli chcesz filtr FRAM do swojego pojazdu, prawdopodobnie wyprodukują taki, który będzie pasował. Nie spodziewaj się jednak, że będzie on pasował do numeru filtra OEM bez porównania.

Mimo to, przy tak wielu możliwościach i tak korzystnej cenie, nic dziwnego, że filtry FRAM znalazły się na szczycie naszej listy. Sprawdź, co mają dla Twojego pojazdu, a prawdopodobnie uda Ci się znaleźć dokładnie to, czego szukasz!

Zobacz ostatnią cenę

Plusy

 • Przystępna cena
 • Niezawodne działanie
 • Dobry przepływ powietrza
 • Wyjątkowy wybór

Wady

 • Niewiele opcji OEM

2. Filtr powietrza K&N - najlepszy pod względem osiągów

Z pewnością filtry K&N są droższe, ale jeśli spojrzeć na wszystkie ich zalety, okazuje się, że to najlepsza oferta w okolicy. Ponieważ nie tylko są one całkowicie wielokrotnego użytku i wystarczą na cały okres eksploatacji pojazdu, ale także zapewniają większy przepływ powietrza niż jakikolwiek inny filtr dostępny na rynku.

Większy przepływ powietrza oznacza lepsze osiągi, więc jeśli zależy Ci na maksymalnej mocy i momencie obrotowym, filtr K&N jest dokładnie tym, czego potrzebujesz. Jednak cena tych wysokowydajnych filtrów powietrza wielokrotnego użytku jest oczywista.

Filtry powietrza K&N są jednymi z najdroższych filtrów powietrza na rynku, nawet jeśli są to filtry najwyższej jakości. Kupując filtr K&N do swojego pojazdu, należy pamiętać, że firma ta nie współpracuje bezpośrednio z producentami pojazdów.

382 Recenzje Zobacz ostatnią cenę

Oznacza to, że otrzymujesz część pochodzącą z rynku wtórnego i raczej nie otrzymasz opcji dostosowanej do danego pojazdu. Mimo to, dzięki uniwersalnym opcjom, jakie oferują, na pewno znajdziesz opcję pasującą do Twojego pojazdu. A nawet jeśli nie jest on przeznaczony do konkretnego pojazdu, to i tak uzyskasz lepsze wyniki przy użyciu uniwersalnego filtra K&N niż typowego filtra powietrza OEM dla Twojego pojazdu.

Jeśli chcesz mieć wszystko, co najlepsze i już nigdy więcej nie martwić się o wymianę filtra powietrza, wybierz filtr K&N. Od tej pory będziesz musiał jedynie przepłukiwać filtr powietrza, zamiast wymieniać go całkowicie!

Zobacz najnowszą cenę

Zalety

 • Filtry wielokrotnego użytkuMaksymalny
 • przepływ powietrzaDużo
 • opcji

Wady

 • Droższe z góryNie
 • zawsze dostosowane do pojazdu

3. Filtr powietrza EPAuto - najlepszy budżet

Jeśli masz ograniczony budżet, ale potrzebujesz dobrego filtra powietrza do swojego pojazdu, to EPAuto ma dla Ciebie świetny wybór. Chociaż są to z pewnością ekonomiczne filtry powietrza, mają duży wybór i nadal zapewniają niezawodne działanie.

Nie ma wątpliwości, że są to ekonomiczne filtry powietrza, co widać na dwa różne sposoby. Po pierwsze, nie zapewniają one najlepszego przepływu powietrza w silniku. Z pewnością świetnie radzą sobie z usuwaniem ciał obcych, aby utrzymać je z dala od wnętrza silnika, co jest najważniejszą częścią, ale mogą mieć wpływ na osiągi.

1 881 recenzji EPAuto GP741 (CA10741) zamiennik do Lexus...
 • Pomaga zwiększyć wydajność. Chroni...
 • Zwiększa zużycie paliwa, zalecany...
 • Zamiennik dla FRAM CA10741, Toyota...
 • Lista kompatybilnych samochodów: Ford: Lexus:...
$11.97 Zobacz ostatnią cenę

Jeśli nie martwisz się o ogólne osiągi swojego pojazdu, to spadek przepływu powietrza nie ma większego znaczenia, ale jeśli zabierasz swój pojazd na tor, to nie są to filtry, których potrzebujesz.

Po drugie, ich żywotność nie jest tak długa, jak w przypadku droższych filtrów. Tak więc, choć na początku mogą być nieco tańsze, to w dłuższej perspektywie nie są dużo lepsze od filtrów klasy premium.

Jeśli jednak nie masz pieniędzy na początku, filtr powietrza EPAuto może Ci wystarczyć do następnego razu, gdy będziesz potrzebował nowego filtra. Może nie jest on najlepszy, ale na pewno spełni swoje zadanie za każdym razem.

Zobacz najnowszą cenę

Plusy

 • Przystępna cenaNiezawodne
 • działanieDuży
 • wybór

Wady

 • Nie najlepszy przepływ powietrzaNie
 • wystarcza na
 • bardzo długo

4. Filtr powietrza silnika Motorcraft - najlepszy dla Forda

Prawie zawsze możesz zdecydować, czy filtr powietrza Motorcraft jest odpowiedni dla Twojego pojazdu, odpowiadając na jedno pytanie: czy jeździsz Fordem? Dzieje się tak, ponieważ Motorcraft jest marką specyficzną dla Forda i jako taka produkuje filtry powietrza dla każdego pojazdu Forda.

Jeśli jednak nie jeździsz Fordem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Motorcraft nie produkuje filtrów, których szukasz, i nie jest to marka odpowiednia dla Twojego pojazdu. Ale ponieważ Motorcraft jest marką Forda dla pojazdów Forda, za każdym razem, gdy kupujesz filtr od nich, otrzymujesz część zamienną OEM.

1 562 Recenzje Filtr powietrza Motorcraft FA-1908
 • Wymiary opakowania: 15,75 dł. x 23,37 wys. x...
 • Waga opakowania : 14,4 uncjiTyp pasujący
 • :
 • Specyficzny dla pojazduKraj
 • pochodzenia: Stany Zjednoczone
$16.54 Zobacz ostatnią cenę

Jest to nie tylko najlepszy wybór, jeśli Twój pojazd jest nadal objęty gwarancją, ale jest to produkt gwarantowany, który jest zarówno skuteczny, jak i niezawodny dla Twojego pojazdu. Ponieważ jednak są to części zamienne OEM do pojazdów Ford, są one zazwyczaj nieco droższe niż porównywalne części rynku wtórnego.

Nie tylko to, ale jeśli szukasz wydajnego filtra powietrza, aby przenieść swój pojazd na wyższy poziom, Motorcraft nie będzie miał tego, czego potrzebujesz. Nie tylko to, ale nie mają też opcji filtra niższej klasy. Zamiast tego produkują jeden filtr powietrza OEM dla każdego pojazdu i to jest to, z czym musisz pracować.

Z pewnością spełni on swoje zadanie i zapewni taką samą wydajność, jak filtr fabryczny, ale nie będziesz miał więcej możliwości dostosowania go do swoich potrzeb ani opcji.

Zobacz najnowszą cenę

Plusy

 • Bardzo skuteczna i niezawodnaCzęść
 • zamienna
 • OEM
 • (tylko Ford)Części
 • specyficzne dla pojazdu (tylko Ford)

Wady

 • Nieco droższeTylko
 • filtry
przeznaczone dla Forda

5. Filtry powietrza ACDelco - najlepsze dla GM

Tak jak Motorcraft jest producentem OEM filtrów powietrza dla Fordów, ACDelco jest producentem OEM filtrów powietrza dla pojazdów GM. Obejmuje to Chevy, Buick, GMC, Cadillac, Pontiac i wiele innych! Ponieważ GM stosuje filtry ACDelco we wszystkich swoich pojazdach, oznacza to, że bez względu na to, jakim pojazdem GM jeździsz, ACDelco ma filtr pasujący do Twojego pojazdu.

Nie tylko pasują one do Twojego pojazdu, ale również są skuteczne i niezawodne, zapewniając fabryczne osiągi za każdym razem, gdy wsiadasz za kierownicę. Ale tak jak w przypadku większości części zamiennych OEM, nie ma największego wyboru dla każdego pojazdu.

427 Recenzje ACDelco GM Original Equipment A3202C Powietrze...
 • Niektóre części ACDelco GM Original Equipment...
 • Części ACDelco GM Original Equipment są...
 • Inżynierowie GM projektują i zatwierdzają części OE...
 • Firma GM regularnie aktualizuje produkcję i...
$24.13 Zobacz ostatnią cenę

Oznacza to, że jeśli szukasz trwałej opcji budżetowej lub wysokiej jakości, to ACDelco nie jest marką, którą powinieneś wybrać. Jeśli jednak szukasz niezawodnego filtra powietrza do swojego pojazdu GM, to ACDelco jest doskonałym wyborem.

Mimo to, jak większość części zamiennych OEM, są one nieco droższe niż porównywalne produkty rynku wtórnego i nie działają tak długo, jak większość produktów tego typu. Mimo to, jeśli Twój pojazd GM jest nadal objęty gwarancją lub jeśli po prostu chcesz pozostać przy częściach OEM, to ACDelco jest właściwym wyborem.

Zobacz ostatnią cenę

Plusy

  Części
 • właściwe dla danego pojazdu (tylko GM)
 • Część zamienna OEM (tylko GM)
 • Bardzo skuteczne i niezawodne

Wady

 • Nieco wyższa cenaNie
 • najdłuższa żywotność

6. Filtry powietrza WIX

WIX to jedna z największych firm w branży filtrów powietrza, a co za tym idzie, mają jeden z największych asortymentów. Nie tylko mają mnóstwo opcji, które pasują do prawie każdego pojazdu na rynku, ale także mają różne poziomy filtrów dla tych pojazdów.

Niezależnie od tego, czy szukasz najtańszej opcji, najdłuższej żywotności, czy czegoś zupełnie innego, WIX ma filtry dla Ciebie. Wszystkie filtry WIX zapewniają odpowiedni przepływ powietrza i ochronę silnika, a do tego są dostępne w przystępnej cenie w porównaniu do porównywalnych filtrów.

85 Recenzje Wix 49009 Filtr powietrza
 • Wymiary opakowania: 6,604 cm (dł.) x...
 • Typ produktu: Filtr powietrza
 • silnikaIlość
 • w opakowaniu
 • :
 • 1Kraj
 • pochodzenia: Chiny
$24.41 Zobacz ostatnią cenę

WIX produkuje również filtry powietrza do większych pojazdów i sprzętu budowlanego, więc nawet jeśli szukasz filtrów do sprzętu przemysłowego, warto się z nimi zapoznać!

Jednak, o ile nie zdecydujesz się na jeden z nieco droższych, trwałych filtrów, nie są one najtrwalsze i nie zawsze możesz znaleźć filtr pasujący do Twojego pojazdu. Jednak jak na firmę produkującą filtry powietrza na dużą skalę i w przystępnej cenie, oferują one niezawodny produkt, któremu można zaufać na kilometr.

Zobacz najnowszą cenę

Zalety

 • Duży wybórZapewnia
 • doskonały przepływ powietrzaPrzystępna
 • cena

Wady

 • Nie zawsze dostosowane do pojazduNie
 • najdłuższa żywotność

7. Filtr powietrza Spectre Essentials

Być może nie słyszałeś wcześniej o Spectre Essentials, ale jeśli jesteś na rynku tanich filtrów powietrza lub opcji premium dla lepszych osiągów, jest to nazwa, o której powinieneś pamiętać. Oferują one nie tylko wyjątkowo przystępne cenowo filtry powietrza, ale również charakteryzują się dłuższą żywotnością, co jeszcze bardziej uzasadnia ich koszt.

I choć nie mają największego wyboru, zwłaszcza jeśli chodzi o opcje przeznaczone dla konkretnych pojazdów, mają uniwersalne filtry powietrza, które można założyć do niemal każdego pojazdu. A jeśli wydasz nieco więcej, możesz nabyć jeden z ich wydajnych filtrów powietrza, które zapewniają maksymalny przepływ powietrza, co naprawdę może poprawić osiągi.

276 Recenzje Filtr powietrza silnika Spectre Essentials:...
 • ZOBACZ OPIS PRODUKTU, ABY UZYSKAĆ PEŁNĄ LISTĘ...
 • MNIEJSZE KONSERWACJE: wymiana po 18 000 km...
 • 50% DŁUŻSZA ŻYWOTNOŚĆ: filtr o dużej pojemności...
 • WYDAJNOŚĆ PONAD 99%: filtr...
$13.99 Zobacz ostatnią cenę

Jednak, choć są one z pewnością lepsze niż typowe filtry powietrza OEM, nie zapewniają takich samych korzyści w zakresie wydajności, jak filtry K&N. Co więcej, choć mają wiele opcji wielokrotnego użytku, zwykle nie wytrzymują tak długo, jak filtry K&N.

Może się zdarzyć, że filtr będzie działał przez cały okres eksploatacji pojazdu, ale może się też okazać, że trzeba będzie go wymienić po przejechaniu około 100 000 mil. Oczywiście, mimo że nie działają tak jak filtr powietrza K&N, filtr powietrza Spectre Essentials również nie kosztuje prawie tyle samo.

Zanim zdecydujesz się na jakikolwiek filtr powietrza, przyjrzyj się filtrowi Spectre Essentials, możesz być nieco zaskoczony tym, co znajdziesz!

Zobacz ostatnią cenę

Plusy

 • Zarówno w przystępnej cenie, jak i w opcji premiumDłuższa
 • żywotnośćMają
 • uniwersalne opcje

Wady

 • Ograniczony wybórNie
 • tak dobre jak K&N

8. Filtr powietrza Denso

Choć Denso produkuje mnóstwo części samochodowych, nie jest znane z filtrów powietrza. Ale to, że nie jest to ich najlepiej sprzedający się produkt, nie oznacza, że nie warto go sprawdzić. Decydując się na filtr powietrza Denso, otrzymujesz niezawodny produkt od zaufanej marki i nie oszczędzasz przy tym majątku.

Dzieje się tak, ponieważ Denso oferuje filtry powietrza w przystępnych cenach, a ich wybór jest niezwykle duży. W ofercie znajdują się nie tylko filtry o długiej żywotności, ale także filtry ekonomiczne i o wysokiej wydajności.

A najlepsze jest to, że bez względu na to, który filtr wybierzesz, otrzymasz go w bardzo korzystnej cenie w porównaniu z porównywalnym filtrem innej firmy. Nie oferują jednak żadnych części zamiennych OEM, co oznacza, że kupując filtr Denso, korzystasz z opcji rynku wtórnego.

103 Recenzje Denso 143-3044 Filtr powietrza
 • Wymiary opakowania: 6,604 dł. x 26,67 wys. x...
 • Waga opakowania : 0,317 kgKraj
 • pochodzenia :
 • KanadaNumer
 • części
 • : 143-3044
$20.82 Zobacz ostatnią cenę

Nie tylko to, ale nie zapewniają one najlepszego przepływu powietrza w porównaniu z najlepszymi markami. Podczas gdy wydajny filtr powietrza Denso z pewnością zapewni Ci lepszy przepływ powietrza niż niedrogi filtr innej marki, gdy porównasz je z innymi wydajnymi filtrami, po prostu nie wypadają najlepiej.

Ten brak przepływu powietrza jest głównym powodem, dla którego filtry powietrza Denso spadły na ósme miejsce na naszej liście, mimo że są to bardziej przystępne cenowo filtry większej firmy.

Zobacz najnowszą cenę

Plusy

 • Przystępna cena
 • Bardzo
 • duży wybórNiezawodne
 • filtry

Wady

 • Brak części zamiennych OEMNie
 • najlepszy przepływ powietrza

9. Bosch

Jeśli chcesz mieć wybór, sprawdź, co mają do zaoferowania filtry powietrza firmy Bosch. Bez względu na to, czego szukasz, Bosch ma coś dla Ciebie. Oprócz jednych z najdłużej działających filtrów powietrza na rynku, Bosch oferuje wiele opcji zwiększających wydajność.

Bosch zawsze ma w swojej ofercie filtry uniwersalne, które możesz zamontować w swoim pojeździe, więc w razie gdyby okazało się, że nie ma w ofercie filtrów pasujących do Twojego pojazdu, na pewno uda się znaleźć coś, co sprawi, że będzie działał. Kolejnym plusem jest to, że Bosch jest dużą i wiarygodną firmą, co daje jeszcze większą ochronę i pewność, że produkt będzie działał dokładnie tak, jak mówi.

23 924 Recenzje Warsztatowy filtr powietrza Bosch 5334WS (Lexus,...
 • Chroni silnik, zatrzymując 98%...
 • Zapobiega przedostawaniu się niefiltrowanego powietrza do...
 • Wykonany z wysokiej jakości materiałów...
 • Przeznaczony dla samochodów Toyota i Lexus
Zobacz ostatnią cenę

Jednak mimo że jest to większa firma, nie oferuje ona wielu części zamiennych OEM, więc jeśli Twój pojazd jest nadal objęty gwarancją lub zależy Ci na wydajności na poziomie fabrycznym, to nie jest to wybór dla Ciebie.

Jeśli jednak szukasz firmy, której możesz zaufać w kwestii szerokiej gamy części zamiennych do swojego pojazdu, Bosch ma w swojej ofercie filtry i wiele innych części!

Zobacz ostatnią cenę

Plusy

  Mnóstwo
 • opcjiBardzo przystępne ceny i wysokiej jakości filtryBardzo
 • rzetelna firma

Wady

 • Brak części zamiennych OEM

10. ECOGARD

Naszą listę najlepszych filtrów powietrza zamyka ECOGARD. Zanim jednak kupisz filtr ECOGARD do swojego samochodu, musisz wiedzieć, co kupujesz. Chociaż dobrze radzą sobie z filtrowaniem zanieczyszczeń zanim dotrą one do komory spalania Twojego samochodu, to jednocześnie doskonale radzą sobie z ograniczaniem przepływu powietrza.

Nie tylko negatywnie wpływają na osiągi, ale mają też krótszy okres przydatności niż wiele innych filtrów powietrza. Z tego powodu nie możemy polecić ich w porównaniu z innymi filtrami z naszej listy, ale jeśli jesteś w potrzebie i potrzebujesz niedrogiego filtra, który działa, ten filtr na pewno Ci się przyda.

379 Recenzje ECOGARD XA5314 Filtr powietrza silnika Premium Pasuje do...
 • KOMPATYBILNE z Chevrolet Silverado 1500...
 • [cd.] Silverado 2500 6,0L 1999-2004,...
 • ZASTĘPUJE ACDELCO A1519C, A3086C, A3181C,...
 • POPRAWA OSIĄGÓW poprzez zmianę...
$16.63 Zobacz ostatnią cenę

Dzieje się tak dlatego, że mają one niezwykle szeroki wybór, nawet jeśli nie wszystkie są przeznaczone do konkretnych pojazdów. W połączeniu z faktem, że są one dostępne za niską cenę i dobrze radzą sobie z filtrowaniem zanieczyszczeń, mogą z pewnością przetrwać w Twoim pojeździe do następnej wymiany filtra powietrza.

Po prostu wiedz, co kupujesz i sprawdź, czy firmy produkujące filtry znajdujące się wyżej na liście nie mają w swojej ofercie porównywalnych filtrów dla Twojego pojazdu w podobnej cenie!

Zobacz ostatnią cenę

Plusy

 • Niesamowicie przystępna cenaSzeroki
 • wybórSkuteczny
 • filtr

Wady

 • Nie jest przeznaczony do pojazdówNie
 • wytrzymuje najdłużejNie
 • najlepszy przepływ powietrza

Poradnik kupującego

Jeśli po przeczytaniu recenzji nadal masz kilka pytań dotyczących wyboru odpowiedniego filtra powietrza do Twojego pojazdu, nie jesteś sam. Dlatego stworzyliśmy ten kompleksowy przewodnik kupującego, który pomoże Ci dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby wybrać odpowiedni filtr za pierwszym razem.

Gdzie można znaleźć rozmiar filtra powietrza?

Zanim zamówisz filtr powietrza, musisz wiedzieć, jakiego rozmiaru filtr powietrza jest potrzebny w Twoim pojeździe. Dobra wiadomość jest taka, że podczas zakupów filtra powietrza znalezienie odpowiedniego rozmiaru jest bardzo proste. Każda firma ma swój własny numer katalogowy filtra, więc nie ma uniwersalnego numeru, który trzeba by znaleźć.

Zamiast tego wystarczy wejść na stronę internetową producenta i wyszukać swój konkretny pojazd. Obszar na stronie, w którym producent filtrów powietrza oferuje takie rozwiązanie, różni się w zależności od strony, ale ponieważ istnieje tak wiele różnych numerów filtrów powietrza dla różnych marek, jest to zazwyczaj najlepszy sposób na znalezienie właściwego numeru.

Jeśli jednak zdecydujesz się spróbować wyszukać w Google prawidłowy numer części filtra powietrza dla swojego pojazdu, upewnij się, że w wyszukiwaniu uwzględnione są informacje o pojeździe i marce filtra powietrza.

Można też spróbować skorzystać z informacji o filtrze powietrza znajdującym się już w pojeździe, a niektóre instrukcje obsługi zawierają takie informacje. Po uzyskaniu tych informacji można wymienić filtr na odpowiednią część lub powiązać numer z inną marką, aby uzyskać żądaną część!

Jak często należy wymieniać filtr powietrza?

Chociaż można sprawdzić zalecenia producenta dotyczące częstotliwości wymiany filtra powietrza w pojeździe, prawda jest taka, że ta liczba mówi tylko tyle, ile wynosi częstotliwość wymiany filtra OEM.

Jest to również okres, którego należy przestrzegać, aby zachować gwarancję producenta. Ogólnie rzecz biorąc, okres ten mieści się w przedziale od 12 000 do 15 000 mil. Jednak po upływie gwarancji i po zmianie filtra na zamienny, czas wymiany również ulega zmianie.

A prawda jest taka, że większość producentów zaleca wymianę filtra powietrza znacznie częściej niż jest to konieczne. Zamiast tego należy traktować okres wymiany filtra jako okres kontrolny. Należy sprawdzać filtr powietrza po każdej wymianie oleju i wymieniać go, jeśli zaczyna się nadmiernie brudzić.

Czy można czyścić jednorazowe filtry powietrza?

Chociaż jednorazowe filtry powietrza nie są tak łatwe w czyszczeniu jak filtry wielokrotnego użytku, nie oznacza to, że nie można ich w ogóle czyścić. Jeśli w jednorazowym filtrze powietrza znajduje się dużo luźnego brudu lub kurzu, nie ma powodu, dla którego nie można go spryskać niewielką ilością sprężonego powietrza, jeśli minął już okres gwarancji pojazdu.

Jeśli jednak pojazd jest nadal objęty gwarancją, należy przestrzegać wszystkich zalecanych przez producenta okresów między przeglądami, aby zachować gwarancję - nie wolno więc wyczyścić filtra i włożyć go z powrotem.

Jeśli zdecydujesz się na spryskanie jednorazowego filtra powietrza, nie przekraczaj ciśnienia 25 psi z kompresora powietrza i nigdy nie używaj niczego innego niż sprężonego powietrza. Ponieważ woda może pomóc w oczyszczeniu filtra powietrza wielokrotnego użytku, ale całkowicie zniszczy filtr jednorazowy.

Należy również pamiętać, że spryskiwanie jednorazowego filtra powietrza nie sprawi, że będzie on działał wiecznie. W końcu i tak będziesz musiał wymienić filtr powietrza, więc tylko opóźniasz to, co nieuniknione!

W jakim stopniu filtr powietrza może wpływać na wydajność?

Ponieważ filtry powietrza pomagają regulować ilość czystego powietrza dostającego się do komory spalania, nie jest zaskoczeniem, że odpowiedni filtr powietrza o wysokim przepływie może poprawić całkowite osiągi pojazdu.

Pierwszym sposobem, w jaki to robi, jest maksymalna moc i moment obrotowy. Wysokoprzepływowy filtr powietrza może zapewnić Twojemu pojazdowi dodatkowe 3 do 5 koni mechanicznych, co czyni go jednym z najprostszych sposobów na poprawę osiągów Twojego pojazdu. Jednak nie tylko zwiększa on prędkość maksymalną i przyspieszenie, ale także może przyczynić się do zmniejszenia zużycia paliwa przez pojazd.

W zależności od typu filtra i stanu starego filtra powietrza, sama jego wymiana może poprawić zużycie paliwa o 10%! Oznacza to, że z czasem nowy filtr powietrza w końcu się zwróci, więc im dłużej zwlekasz z jego wymianą, tym więcej ponosisz kosztów.

Filtry powietrza wielokrotnego użytku a filtry jednorazowe

Jeśli rozważasz wymianę filtra powietrza w swoim pojeździe, masz do wyboru dwie główne opcje - filtr wielokrotnego użytku i filtr jednorazowy. Ale która opcja jest odpowiednia dla Ciebie i czy filtry wielokrotnego użytku są tym, za co są uważane?

Poniżej przedstawiamy wady i zalety każdej z opcji.

Filtry powietrza wielokrotnego użytku

Jeśli szukasz najlepszej oferty długoterminowej, nie ma wątpliwości, że filtry wielokrotnego użytku są najlepszym rozwiązaniem. Ich zaletą jest to, że nigdy nie trzeba będzie ich wymieniać, więc koszt pierwszego użycia to jedyne, co trzeba będzie wydać.

Jednak, choć to wszystko jest prawdą, nie oznacza to, że filtry wielokrotnego użytku są idealne. Po pierwsze, prawie zawsze są one dostępne w rozmiarach uniwersalnych. Oznacza to, że nie dostajesz filtra powietrza przeznaczonego do konkretnego pojazdu. Nie jest to duży problem, ale założenie filtra powietrza w pojeździe może wymagać nieco więcej pracy.

Po drugie, po założeniu filtra powietrza w pojeździe nadal trzeba go czyścić co 12 000 do 15 000 km. Nie jest to dużo pracy, ale na pewno trochę więcej niż w przypadku zwykłej wymiany filtra na nowy.

Ale chociaż jest to trochę więcej i nigdy więcej nie trzeba go wymieniać, to poza możliwością wielokrotnego użytku jest jeszcze jedna zaleta, która przekonuje wielu kierowców, że to właśnie te filtry są najlepszym rozwiązaniem. Jest to fakt, że większość filtrów powietrza wielokrotnego użytku to filtry o dużym przepływie powietrza.

Filtr powietrza o wysokim przepływie ma dwie zalety dla silnika. Po pierwsze, zwiększa ogólną moc silnika. Jest to najprostszy sposób na zwiększenie mocy pojazdu i jest to rozwiązanie dla każdego, kto chce uzyskać nieco więcej ze swojego pojazdu.

Po drugie, poprawia wydajność paliwową pojazdu. Zatem nie tylko oszczędzasz trochę dodatkowej gotówki, ponieważ nigdy nie będziesz musiał kupować nowego filtra powietrza, ale także zaoszczędzisz trochę pieniędzy na pompie paliwowej!

Jednorazowe filtry powietrza

Choć jednorazowe filtry powietrza są najczęściej stosowane, nie oznacza to, że zawsze są dobrym wyborem dla Ciebie i Twojego pojazdu. Choć są one niezwykle wygodne i łatwe w użyciu, mają też pewne wady.

Po pierwsze, nie są tak dobre dla środowiska. Zawsze, gdy zużywasz produkt i wyrzucasz go do kosza, jest to zły interes dla Ziemi. Po drugie, w dłuższej perspektywie filtry powietrza wielokrotnego użytku są droższe. Wynika to z konieczności ich wymiany co 12 000-15 000 km, więc nawet jeśli na początku są trzy- lub czterokrotnie droższe, to w ostatecznym rozrachunku filtr powietrza wielokrotnego użytku pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Po trzecie, jeśli pozostajesz przy oryginalnym filtrze powietrza, nie uzyskasz żadnej poprawy osiągów. Wprawdzie chronią one silnik i zapewniają odpowiedni przepływ powietrza, ale dlaczego nie uzyskać jeszcze lepszych osiągów, skoro wystarczy wymienić filtr powietrza na lepszy?

Zaletą jednorazowych filtrów powietrza jest to, że jest ich wiele do wyboru. Do każdego pojazdu pasuje konkretny jednorazowy filtr powietrza, co oznacza, że nie musisz się martwić o dodatkowe czynności instalacyjne podczas wymiany. Wystarczy wyjąć stary filtr, zamontować nowy i gotowe!

Jednorazowe filtry powietrza, jako opcja o najniższym koszcie wstępnym i największej wygodzie, nieprędko znikną z rynku.

Jakie znaczenie ma marka filtra powietrza?

Choć może się wydawać, że nie jest to wielka sprawa, jeśli nie wiesz, na co patrzysz, prawda jest taka, że marka filtra powietrza ma większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać. Niektóre marki nie tylko produkują filtry powietrza dla konkretnych pojazdów, ale także niektóre z nich lepiej niż inne radzą sobie z zapewnieniem wysokiej jakości produktów.

Korzystając z filtrów powietrza dowolnej marki z naszej listy, wiesz, że otrzymujesz produkt najwyższej klasy, ale jeśli zejdziesz z listy, nigdy nie wiesz, co możesz dostać! Dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo i kupić filtr najwyższej klasy, który tutaj sprawdziliśmy. W ten sposób będziesz mieć pewność, że kupujesz świetny filtr w jeszcze lepszej cenie.

Wnioski końcowe

Przy tak wielu markach filtrów powietrza może być trudno znaleźć dokładnie taki, który będzie odpowiedni dla Twojego pojazdu. Pamiętaj, aby dwukrotnie sprawdzić gwarancję i pozostać przy oryginalnych filtrach zamiennych do końca okresu gwarancyjnego.

Choć w większości dostępnych na rynku wtórnym filtrów nie ma nic złego, jeśli coś pójdzie nie tak z Twoim pojazdem, producent będzie szukał wszelkich możliwych powodów, aby nie wypłacić pieniędzy. Ale po upływie gwarancji można przejść na lepszy filtr powietrza i uzyskać jeszcze więcej korzyści z eksploatacji pojazdu!

Pamiętaj, aby przed złożeniem zamówienia na filtr powietrza wrócić do tej listy i sprawdzić ją dwukrotnie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że otrzymujesz najlepszą ofertę i najlepszy produkt za pierwszym razem!