Trwa ładowanie proszę czekać ...

Usuwanie brzydkich zapachów z wnętrza samochodu

11 maja 2017

W starym samochodzie wcale nie muszą pojawiać się brzydkie zapachy. Walka z nimi perfumami na pewno nie jest czymś, na co bylibyśmy skazani, albowiem są na to skuteczniejsze środki. Zazwyczaj wystarcza odpowiednie wyczyszczenie samochodu, ponieważ źródłem nieprzyjemnego zapachu są gromadzące się w tapicerce auta roztocza, bakterie mnożące się w systemie klimatyzacji lub zapchany filtr kabinowy pełny kurzu i resztek organicznych gromadzących się tam od bardzo długiego czasu.

Jeśli winowajcą brzydkiego zapachu jest zapchany filtr kabinowy, wtedy sama jego wymiana z miejsca spowoduje, że wnętrze będzie ładniej pachnąć, a do tego poprawi się przepływ powietrza, ponieważ trzeba mieć na uwadze, że zablokowanie filtra to zmniejszenie ruchu powietrza w pojeździe. Niestety, jeśli brzydki zapach związany jest z zalaniem samochodu lub w ogóle jego podtopieniem, wtedy spowodowane wodą zniszczenia są najpewniej na tyle intensywne, że jakakolwiek walka z brzydkim zapachem nie będzie możliwa.

Auta z powyższym problemem łatwo jest zauważyć w komisach samochodowych, gdyż mają zawsze uchylone okna i masę choinek zapachowych na pokładzie. W praktyce jednak znacznie częściej naszym problemem będzie zagrzybiony nawiew, z czym sobie poradzimy za pomocą specjalnej sondy wprowadzanej do elementów nawiewy. Można także wykorzystać ozon, który rozpylony w samochodzie skutecznie zabije drobnoustroje.

Czyszczenie tapicerki

Tapicerka do prania

Zanim zabierzemy się a pranie tapicerki, musimy solidnie odkurzyć samochód, by uniknąć sytuacji, w której brud miesza się z wodą i tworzy lepką substancję na powierzchni tapicerki. W czasie prania ta substancja spowoduje zaplamienie elementów tapicerki i będzie to mała katastrofa. Należy pamiętać, że do odkurzania zwykłym odkurzaczem tapicerka musi być idealnie sucha.

Najlepiej jest odkurzać samochód z wykorzystaniem specjalnej szczelinowej ssawki, która jest w stanie dochodzić w trudno dostępne miejsca. Jeśli mamy możliwość wyjęcia kanap i foteli, powinniśmy to zrobić i wtedy wygodnie odkurzyć przestrzenie pomiędzy nimi. Taki dokładne odkurzanie nieraz pozwoli nam odnaleźć źródło nieprzyjemnego zapachu, ponieważ możemy mieć do czynienia po prostu z jakimiś resztkami jedzenia lub innym zabrudzeniem. Jeśli je usuniemy, po odkurzaniu problem praktycznie zniknie.

Pranie tapicerki

Pranie tapicerki najłatwiej i najskuteczniej wykonuje się z wykorzystaniem specjalnych środków w spreju, ale oczywiście jeśli tylko mamy odpowiednie odkurzacze piorące, to one będą najlepszym rozwiązaniem.