Trwa ładowanie proszę czekać ...

Ważne kwestie przy polerowaniu samochodu

17 października 2016

Piękny lakier samochodu wiele osób traktuje jako swoją wizytówkę. Jego zmatowienie psuje ten efekt, więc często decydujemy się na wykonanie polerowania.

Jak robić to prawidłowo, by nie spowodować szkód, ale osiągnąć zaplanowany efekt?

Polerowanie ręczne czy maszynowe?

Wybór podejścia zdecyduje o tym, na jakie efekty możemy liczyć. (https://sklep.motogo.pl/maszyny-polerskie-c56Ręczne nanoszenie past ściernych jest jak najbardziej skuteczne, ale tylko w przypadku najmniejszych rys pojawiających się w wierzchniej warstwie lakieru. Realny blask w tym podejściu to blask nie samego lakieru, ale wosku, jaki się w nich znajduje. Bardziej maskujemy niż polerujemy lakier. Do takiej pracy należy wykorzystywać miękkie ściereczki, które nie pozostawia też na lakierze żadnych włosków. Uważać należy na miejsca nasłonecznione, ponieważ polerowanie mocno nagrzanego samochodu może doprowadzić do uszkodzenia zmiękczonego ciepłem lakieru.

Na koniec takiego polerowania należy się upewnić, że nie pozostały na lakierze żadne drobinki piasku, a także wykorzystać specjalne mleczko wykańczające, które nabłyszczy lakier. Wykonanie tych czynności sprawi, że samochód będzie wyglądał ładnie, ale po bliższej inspekcji na pewno będzie widać na nim niewielkie ryski. Da się je usunąć tylko po zastosowaniu odpowiedniej maszyny do polerowania oraz przeznaczonych do współpracy z nią środków polerskich.

Usuwanie rys na aucie

Polerowanie maszynowe – jaki sprzęt?

Bezpieczne i skuteczne wykonanie pracy polerskiej wymaga zakupienia odpowiedniej polerki. Na rynku dostępne są urządzenia w bardzo różnych cenach i z różnymi możliwościami. Najlepsze są polerki obrotowe dostosowujące obroty do siły nacisku. Są one jednak drogie. W praktyce dobrym rozwiązaniem są delikatne polerki mimośrodowe, które dobrze sprawdzają się w mało wprawnych rekach, chociaż nie usuwają głębokich rys. Czystość oraz dobór past i padów polerskich Absolutną koniecznością w czasie pracy polerskiej jest zachowanie czystości miejsca pracy. Nawet niewielkie ziarenko piasku może dokonać spustoszeń na lakierze.

Dobór odpowiedniej pasty to z kolei kwestia wybrania odpowiedniego produktu w stosunku do stopnia zmatowienia lakieru. Im bardziej matowy lakier, tym silniejsze właściwości ścierne powinna mieć pasta. Pady wykorzystywane do polerowania mogą być z wełny lub z gąbki. Bezpieczniejsze są pady z gąbki, które można też wykorzystywać w polerkach mimośrodowych. Co ważne, pastę nakładamy na tarczę szlifierki, a nie na sam lakier. Co więcej, przez zmianą rodzaju pasty, konieczne jest dokładne wypranie tarczy z resztek starej pasty.