Lakier samochodowy ma za zadanie bronić karoserie samochodu przed czynnikami pogodowymi oraz mechanicznymi pojawiającymi się na drodze. W oczywisty sposób powłoka lakierowa jest z tego powodu narażona na nieustanne działanie szkodliwych czynników, do których zaliczamy także zjawiska pogodowe. Samo słońce powoduje, że lakier z czasem blaknie. Trudno jest samodzielnie zaradzić temu procesowi, ale nie jest to niemożliwe. (https://sklep.motogo.pl/maszyny-polerskie-c56)Pomoże nam z tym polerka samochodowa. Jeśli ją dobrze dobierzemy i będziemy przestrzegać instrukcji obsługi, powinniśmy uzyskać efekt pięknej, lśniącej karoserii.
Jak jednak wybrać najlepsze dla nasz narzędzie? Na którą polerkę powinniśmy postawić?
Sposoby polerowania samochodu
Samochód można polerować ręcznie lub maszynowo. Polerowanie ręczne to procedura mecząca i czasochłonna. Wbrew pozorom, wcale nie jest tania, ponieważ też wymaga stosowania odpowiednich preparatów. Sukces z jej pomocą może być jedynie ograniczony, ponieważ nie usunie się głębszych zabrudzeń. Mechaniczne polerowanie, polerowanie elektryczne, to polerowanie z wykorzystaniem specjalnych polerek samochodowych. Jest efektywniejszy i efektowniejsze. Wymaga jednak odpowiedniego doświadczenia i wiedzy odnośnie rodzajów lakieru. Takie urządzenia posiadają jednak instrukcje obsługi, dzięki którym poradzić sobie może także amator.
Zalety polerki mechanicznej
Polerka mechaniczna pozwala na usuniecie wszelkich rys pojawiających się na lakierze, co zapewnia mu potem bardzo wysoki połysk.
Rodzaje polerek samochodowych
Polerki samochodowe dzielimy na dwa typy. Polerki rotacyjne, typ pierwszy, są trudne w użyciu. Wykonują ruch kolisty wokół własnej osi i są w stanie intensywnie usuwać duże wady. Są szybkie i efektywne, ale silne ścieranie powoduje, że osoba o niewystarczających umiejętnościach może doprowadzić do powstania uszkodzeń lakieru. Drugi typ, polerki orbitalne, są mniej intensywne i wytwarzają mniej ciepła, przez co ryzyko powstania uszkodzeń jest mniejsze.
Pasty polerskie
Pasty polerskie są niezbędne do usuwania rys i zabrudzeń z pojazdu. Dzielimy je pod względem tego, jak intensywnie ścierają powierzchnie. Osoba początkująca powinna mieć dostęp do past lekko ściernych i średnio ściernych.